Eucharystia

Odpust Niepokalanego Serca NMP i Dożynki

data: 2020-08-26

Odpust Niepokalanego Serca NMP i Dożynki

23 sierpnia odbył się w naszej parafii odpust Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny połączony, jak każdego roku z parafialnymi Dożynkami.
Dożynki - to dziekczynienie jakie składamy Bogu za obfitość Jego darów, za błogosławieństwo, którym nas obdarza, za opiekę nad nami i całą przestrzenia naszego życia. Dlatego każdego roku przynosimy w Grążawach w darze chleby pierwszy i najbradziej podstawowy owoc pracy rolników. Z tego samego ziarna przygotowuje się chleb na Eucharystię, ten, który staje się Ciałem Chrystusa.

Odpust to szczególna łaska, którą otrzymujemy za pośrednictwem Kościoła, łaska darowania lub skrócenia kar czyśćcowych.

W Grążawach, każdego roku, w pierwszą niedzielę po 22 sierpnia obchodzimy odpust Niepokalanego Serca NMP (data pozostała ze starego kalendarza liturgicznego), który łączymy z dożynkami.
W tym roku sumie odpustowej przewodniczył i kazania wygłosił, pochodzący z naszej parafii, ks. prał. Józef Talkowski, emerytowany proboszcz parafii p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem nad Wisłą. w swoich wspomnieniach sięgnął do czasu sprzed 57 lat, gdy jako neoprezbiter głosił słowo w tym samym dniu - w odpust Niepokalanego Serca NMP.
W tym dniu towarzyszył nam także ks. Krzysztof Górski, który przyjachał pomóc w spowiedzi przedodpustowej.

Dziękuję wszystkim zaangarzowanym w nasze świętowanie: służbie liturgicznej, strażakom, niosącym chorągwie, tym, którzy jako przedstawiciele poszczególnych miejscowości upiekli chlebi dożynkowe, dziękują za przygotowanie wieńca dożynkowego, dziękuję również za obecność Rycerzom Kolumba z naszej parafii. Wszystkim za obecność, wspólną modlitwę, zaangarzowanie w życie naszej parafii: BÓG ZAPŁAĆ!

ks. Tomasz